Quantcast
skip navigation
SLPBA Slugfest Calendar Age 5-8 Age 9-12 Age 13 Age 14-15 Legion Optional Play

SLP Baseball Association

Rookie League Teams

Sunday April 27th @ 1pm on the high school football field will be the first group practice.  Please have your players sit in the stands on the pressbox side with you.  Players will be introduced to coaches and then practice on the field.

Coach First Name Last Name Team
Moran (HC1) Nicholas Moran Moran
Meyer (Asst1.) Brett Middleton Moran
Koski (Asst.1) Brody Meyer Moran
Stillman (HC2) Calvin  Koski Moran
Oleisky (Asst2.) Parker Jirik Moran
Runyon (Asst2.) AJ Aunan Moran
  Isaac Schulman Moran
  Brennan  Healy Moran
  Austin Kuehl Stillman
  Ryan Oleisky Stillman
  Zachary Stillman Stillman
  Gabriel Goitom Stillman
  Jacob Skelly Stillman
  Beckett Snook Stillman
  Jack Runyon Stillman
       
       
Coach First Name Last Name Team
George (HC1) Gavin George George
Helfman (Asst1.) Mason Helfmann George
Johson (Asst1.) Noah Johnson George
Riggs (HC2) Adam Remick George
Swanson (Asst. 2) Alek Baker George
  Liam Brink George
  Samuel Daniels George
  Lucy  Moot George
  Marco Munoz Riggs
  Graham Riggs Riggs
  John Quiala Riggs
  Cooper Schultz Riggs
  Ian Tapia Riggs
  Oliver Swanson Riggs
  Anders  Logan Riggs
       
       
Coach First Name Last Name Team
Berquist (HC1) Isaac Berquist Berquist
Wold (Asst1.) Nolan  Wold Berquist
Natzel (Asst1.) Grayson Sivanich Berquist
O'Dea (HC2) Jacob Natzel Berquist
McCoy (Asst2.) Elias Endrud Berquist
Johnson (Asst2.) Nolaan Kouame Berquist
  Cameron Jackson Berquist
  Liam McCoy O'Dea
  Dominic Barth O'Dea
  Tor Lien O'Dea
  Logan O'Dea O'Dea
  Pete Jacobs O'Dea
  Aidan Smith O'Dea
  Bennett Johnson O'Dea
       
       
Coach First Name Last Name Team
Hirte (HC1) Martin Hirte Hirte
Mccarren (Asst1.) Ted Mccarren Hirte
O'Brien (HC2) Carter Mixdorf  Hirte
Hart (Asst2.) Evan Anderson Hirte
Blissett (Asst2.) Preston  McGregor Hirte
  Henry Draheim Hirte
  Jackson Mayeron Hirte
  Colin Faust O'Brien
  Becker Hart O'Brien
  Caden O'Brien O'Brien
  Miles Blissett O'Brien
  Owen Twedten O'Brien
  Tanner Rose O'Brien
  Aaron Hatlestad O'Brien

 

AA Teams (Formerly Minors)

Expect to hear from your Coach by Thursday April 17th

Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Mike Kellen Chapuran ideapark
Asst Tim franklin sellner ideapark
Asst Sage Miles Rider ideapark
Asst Jeff Marty Keller ideapark
  Ashton Hartman ideapark
  Andrew Smith ideapark
  Brennan George ideapark
  Peter Schaehrer ideapark
  Thomas Elias ideapark
  David Ramberg ideapark
  Abe Pergament ideapark
  Graeme Vander Meulen ideapark
  Evangelos Koronaios ideapark
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Todd Teddy Dahlin Sports Authority
Asst Joe Lucio Bollettieri Sports Authority
Asst Jeff sam peters Sports Authority
  Will Sheehan Sports Authority
  Ben Burnett Sports Authority
  Henry Bendickson Sports Authority
  Tommy Hiemenz Sports Authority
  Will Gednalske Sports Authority
  Theo Pohlen Sports Authority
  Zach Anderson Sports Authority
  Joshua Segal Sports Authority
  Charlie Allen Sports Authority
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Steve Henry Harper St. Mane's Sports
Asst Tim Zachariah Johnson St. Mane's Sports
Asst Gino Stefano Giovannelli St. Mane's Sports
  Bryson Huntley St. Mane's Sports
  Colten Nowak St. Mane's Sports
  Mikal Andrews St. Mane's Sports
  Owen Winecoff St. Mane's Sports
  Darryl Kemp St. Mane's Sports
  Jason Jensen St. Mane's Sports
  Gabriel Carlson St. Mane's Sports
  Isaac Ibura St. Mane's Sports
  Theodore Thalhuber St. Mane's Sports
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Brian Peter McBride Stutsman Realty
Asst Tom William Stutsman Stutsman Realty
Asst Rob Frankie Robello Stutsman Realty
  Isaac Israel Stutsman Realty
  Quentin Solheim Stutsman Realty
  Oliver Pohlad Stutsman Realty
  Evan Rosvold Stutsman Realty
  Trevor Piehl Stutsman Realty
  Thomas Hanson Stutsman Realty
  Aidan Kimberley Stutsman Realty
  Benjamin Katzovitz Stutsman Realty
  Shimon Silverberg Stutsman Realty
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Jeb Tait Myers Red Leaf Design
Asst Mark Phillip Hirte Red Leaf Design
Asst Joel Charlie Odens Red Leaf Design
Asst Joe Jacob Favour Red Leaf Design
  Joshua Middleton Red Leaf Design
  Isaac Daugherty Red Leaf Design
  Tobias Khabie Red Leaf Design
  Brady Truett Red Leaf Design
  William Silton Red Leaf Design
  Aidan Riley Red Leaf Design
  Nicholas Ostby Red Leaf Design
  Asher Danicic Red Leaf Design
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Jim Charlie Poulter Linsk Flowers
Asst Scott Samuel Swisher Linsk Flowers
Asst Don Davis Bye Linsk Flowers
Asst Barry Ryan Fitzpatrick Linsk Flowers
  Isaac Cantor Linsk Flowers
  Andrew Yakes Linsk Flowers
  Theodore Madden Linsk Flowers
  Orrin Slager Linsk Flowers
  Oliver Christopher Linsk Flowers
  Harris deNeui Linsk Flowers
  Shabsie Borenstein Linsk Flowers
  Rodger Lalime Linsk Flowers
  Clara DeForge Linsk Flowers
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC David Rocco Serrano Fahrvergnügen
Asst Jeff Isaiah Klepfer Fahrvergnügen
Asst Gary SR. Gary Hitt. III Fahrvergnügen
Asst Chris Zach Helfmann Fahrvergnügen
  Thomas Moot Fahrvergnügen
  Sam Hauer Fahrvergnügen
  Ezra Bader Fahrvergnügen
  Wynne Allen Fahrvergnügen
  Ezekiel Oppegaard Fahrvergnügen
  Cole Kaupang Fahrvergnügen
  Luke Walsh Fahrvergnügen
  John Truelson Fahrvergnügen
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Sam Oliver Smith Rotary
  Michael Rekas Rotary
Asst Mike Jack Thyne Rotary
Asst Joel Erik Axel Abrahamson Rotary
Asst Grant Carter Strom Rotary
  Joshua Paskoff Rotary
  Henry Eaton Rotary
  Fysher Rowan Rotary
  Joseph Falzone Rotary
  Joseph Murnan Rotary
  Jonah Lundeen Rotary
  Jonathon Draheim Rotary
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Jedd Cole Taylor Burger Jones
Asst Tim Mason Amelse Burger Jones
Asst Michael Clark Brousseau Burger Jones
  Connor Coleman Burger Jones
  Quinn Murphy Burger Jones
  Christian Arteaga Burger Jones
  Trey Haller Burger Jones
  John Barrow Burger Jones
  Thomas Boesche Burger Jones
  Cameron Delorme Burger Jones
  Jude Wickberg Burger Jones
  Chaim Shneur Goldberg Burger Jones
       
Coach PlayerFirst PlayerLast AA Team
HC Matt Danny Walsh Judith McGrann
Asst Trent Samuel Steffy Judith McGrann
Asst Chris Elijah Puchner Judith McGrann
  Murphy Lawrence Judith McGrann
  Heather Nussbaum Judith McGrann
  Carlitos Anguita-Smith Judith McGrann
  Sullivan Lawrence Judith McGrann
  Jack Hlavka Judith McGrann
  Benjamin Olson Judith McGrann
  Yitzi Fredman Judith McGrann
  Allan Kivel-Badillo Judith McGrann
  Charles Florine Judith McGrann
  Jarielyz Lopez Judith McGrann

A League Teams

Sunday April 27th @ 2pm on the high school football field will be the first group practice.  Please have your players sit in the stands on the pressbox side with you.  Players will be introduced to coaches and then practice on the field.

Coach First Name Last Name Team
Moran (HC) Finley Berry Moran
Berry (Asst.) Tyler Eoff Moran
Erlandon (Asst) Brady Erlandson Moran
Hokenson (Asst.) Colin Foss Moran
Proost (Asst.) Kellen Haller Moran
Thompson (Asst.) Connor Hallet Moran
  Alexander Hokenson Moran
  Lucas Johnson Moran
  Jacob Martenson Moran
  Owen Mccolgan Moran
  Daniel Montanez Moran
  Ryan Moran Moran
  Elijah Proost Moran
  Lucas Thompson Moran
       
Coach First Name Last Name Team
Walsh (HC) Casey Anderson Walsh
Brooks (Asst.) Emmett Bergen Walsh
Miller (Asst.) Milo Bergen Walsh
O'Dea (Asst.) Tegan Brooks Walsh
  Patrick Burns Walsh
  Malik Martin Al-Yasin Walsh
  Everett McDaniel Walsh
  Avery Merfeld Walsh
  Ethan Mielke Walsh
  Landon Miller Walsh
  Erik Muhs Walsh
  Dylan O'Dea Walsh
  Aaron Ramberg Walsh
  Tommy Walsh Walsh
       
Coach First Name Last Name Team
Nevinski (HC) Poul Andersen Nevinski
Dvorak (Asst.) Henry Berg Nevinski
Meyer (Asst.) Eli Charney Nevinski
Rostal (Asst.) Paul Clobes Nevinski
Tasto (Asst.) Nathan Dvorak Nevinski
  John (Jack) Gleason Nevinski
  William Kasica Nevinski
  Patrick Meyer Nevinski
  Zachary Nevinski Nevinski
  Christian Orfield Nevinski
  Charlie Rostal Nevinski
  Landyn Tasto Nevinski
  Victor Wagener Nevinski
  Nathan Nowak Nevinski
       
Coach First Name Last Name Team
Smith (HC) Jack Betzer Smith
Emerson (Asst.) Aaron Bilden Smith
Hess (Asst.) Jack Emerson Smith
Howard (Asst.) Tyler Hess Smith
Kangas (Asst.) Andrew Hoenie Smith
Swenson (Asst.) Casey Howard Smith
  Leo Justesen Smith
  Leo Kangas Smith
  Owen Lanie Smith
  Hawkins Moore Smith
  Wesley Smith Smith
  Makhai Swenson Smith
  Deuce  Serrano Smith
       
Coach First Name Last Name Team
Lund HC Brennan Anderson Lund
Barbatsis (Asst.) Zeke Barbatsis Lund
Halley (Asst.) Cole Denham Lund
Marggraf (Asst.) Chasen Elkins Lund
  Tanner Halley Lund
  Hank Heiland Lund
  Michael Herbert Lund
  Miles Marggraf Lund
  Alex  Johnson Lund
  Shjon Daniel Podein Lund
  Ray Turner Lund
  Tegan Goodman Lund
  Christopher Warner Lund
  Crew Lund Lund
       
       
Coach First Name Last Name Team
Krone (HC) Bennett Anderson Krone
Bye (Asst.) Jacob Balcos Krone
Johnson (Asst.) Carter Bye Krone
Rosvold (Asst.) Fisher Christopher Krone
Wheeler (Asst.) Makeen Jamal Krone
  William Johnson Krone
  Griffin Krone Krone
  Tony Kruse Krone
  Lonnie Manciel Krone
  Joshua Marckel Krone
  Andrew Walker Krone
  Nathan Wheeler Krone
  Garrett Wheeler Krone
  Adam  Rosvold Krone
       
Coach First Name Last Name Team
Gaines (HC) Ezra Bader Gaines
Iverson (Asst.) Jack Cluck, Jr Gaines
Knudson (Asst.) Caedon Exsted Gaines
Lindell (Asst.) Declan Gaines Gaines
Myers (Asst.) Jacob Iverson Gaines
Sheehy (Asst.) Jayce Knudson Gaines
  Miles Kujawa Gaines
  Erik Lindell Gaines
  Paxon Myers Gaines
  Jose Roberto Ramirez Gaines
  Sam Schlegelmilch Gaines
  John Sheehy Gaines
  Milo Sigelman Gaines
  Saul Zis Gaines
       
       
Coach First Name Last Name Team
Austin (HC) Dylan Austin Austin
O'Brien (Asst.) William Carpenter Austin
Stahl (Asst.) Samuel Hanson Austin
Taylor (Asst.) Liam Hanson Austin
  Solomon Lissauer Austin
  Ari Lissauer Austin
  Larcoran Henry Austin
  Kellen O'Brien Austin
  Matthew Plant Austin
  Julian Rohweder Austin
  Zach Stahl Austin
  Grant Taylor Austin
  Noah  Turek Austin
  Harlan Waguespack Austin
       
       
Coach First Name Last Name Team
Cowell (HC) Jack Betzer Cowell
Keller (Asst.) Brandon Costello Cowell
Rider (Asst.) Silas  Cowell Cowell
Schmitz (Asst.) Tripp Danicic Cowell
  Carson Frederick Cowell
  Keisha Green Cowell
  Keymani Green Cowell
  lathan harmston Cowell
  John Jacobson Cowell
  Thomas Keller Cowell
  Max Rider Cowell
  Evie Schmitz Cowell
  Beckett Truett Cowell
       
Coach First Name Last Name Team
Riss (HC) Roberto Alvarez Riss
Bollettieri (Asst.) Avaughn McClinton Riss
Dahlin (Asst.) Camryn  Bruns Riss
Leisen-Whelan (Asst.) Mikey Dahlin Riss
Ortale (Asst.) James Dwyer Riss
Pliner (Asst.) Reid LaFrenz Riss
  Jack Leisen-Whelan Riss
  Daniel Lodermeier Riss
  Jack Ortale Riss
  Sam Pliner Riss
  Maxwell Przezdziecki Riss
  Mason Williams Riss
  Dominic Bollettieri Riss
  Owen Riss Riss

AAA Teams (formerly nationals)

There are 4 AAA Teams. Full team rosters should be delivered to the head coaches late this week. Expect to hear from your head coach by next Monday, April 14th.  Thursday 4/17.  Until we begin using our outdoor fields practices, all activity will be organized by League Level (AAA)         (Revised 4/14)

Coach PlayerFirst PlayerLast Team
HC Jeff Benjamin James Apple Automatic
Asst Tim Austin Amelse Apple Automatic
Asst Mark Jack Fredrickson Apple Automatic
Asst - Dan Charles Hower Apple Automatic
  Alejandro Aranda Apple Automatic
  Andrew Dennis Apple Automatic
  Bobby Doss Apple Automatic
  Willie Funk Apple Automatic
  Benjamin Lee Buccella Apple Automatic
  Adrian Merfeld Apple Automatic
  Stanley Regguinti Apple Automatic
  Justin Rutland Apple Automatic
  Zach Schacherer Apple Automatic
       
       
Coach PlayerFirst PlayerLast Team
HC Rob Torii Eberle Jiffy Car Wash
Asst Andy Juan Russy Jiffy Car Wash
Asst Greg Matthew Meredith Jiffy Car Wash
Asst Tom Matthew Wooden Jiffy Car Wash
  Benjamin Elias Jiffy Car Wash
  Ashton Hoffman Jiffy Car Wash
  David Klein Jiffy Car Wash
  Levi Kyllonen Jiffy Car Wash
  Dairion Lovely Jiffy Car Wash
  Ethan Schmitz Jiffy Car Wash
  Tony Stadler Jiffy Car Wash
  Alex Staib Jiffy Car Wash
a Eitan Weinstein Jiffy Car Wash
       
       
Coach PlayerFirst PlayerLast Team
HC - David Samuel Hellstrom Park Tavern
Asst Tom Charlie Nowak Park Tavern
Asst Matt Casey Prindiville Park Tavern
Asst Jeff Oliver Olson Park Tavern
Asst Ed Brady Walsh Park Tavern
  Mitchell Brown Park Tavern
  Nicholas Kent Park Tavern
  David Khabie Park Tavern
  Bennett Kouame Park Tavern
  Jack Olson Park Tavern
  Winton Petty Park Tavern
  Samuel Ruff Park Tavern
  Brandon Wetterlin Park Tavern
       
       
Coach PlayerFirst PlayerLast Team
HC Joel Henry Odens Piper Jaffray
Asst Brian Will Dvorak Piper Jaffray
Asst Joe Ethan Favour Piper Jaffray
Asst Matt Ben Farley Piper Jaffray
Asst Paul William Schoenecker Piper Jaffray
  Jackson Aune Piper Jaffray
  Joey Hall Piper Jaffray
  Jeffrey Hesteness Piper Jaffray
  Axel Hilario Piper Jaffray
  Nicholas Lanoux Piper Jaffray
  Sol Pergament Piper Jaffray
  Rakesh Plantz Piper Jaffray
  Thomas Tight Piper Jaffray

Registration is NOW OPEN!

Click here to begin your 2014 player registration.

SLP Baseball Association: All of us... united under one organization.

To All St Louis Park Baseball Families,

St. Louis Park Little League and the SLP Traveling Baseball programs have mutually decided to serve the community as a united organization. Legion, Babe Ruth, Cal Ripken, Little League and Traveling will continue with this group, operating under one umbrella.

We are excited to work together under ONE ASSOCIATION to bring you the best possible baseball experience for your player. Please read below to find out more about baseball activites as we prepare for the 2014 Season! 

- SLP Baseball Association

SLP Baseball Evaluation Process.

SLP Baseball focuses on creating the best possible baseball experience for every player. Our player evaluation process is designed to give each player the same opportunity to show their skills. Drills are controlled and every player gets the same opportunity.

Evaluation drills are conducted at an indoor facility (Batting Cages of MN) where we create the same, repeatable drills for every player. Each player will be given an appointed time and should arrive at the facility 15-30 minutes beforehand to check in and receive their evaluation number that they will wear on their back. 

Evaluations will measure the following: 

  • Pitching Mechanics, Footwork, Accuracy and Speed
  • Fielding - Glove up, Mechanics & Results fielding balls at/above their chest.
  • Fielding - Glove down, Mechanics & Results fielding ground balls
  • Arm - Mechanics, Footwork, Accuracy and Arm Strength
  • Hitting - Mechanics, Footwork, Swing, Bat Speed and Contact 
  • *Each category will be rated on a 1-5 scale where 1 is a low score and 5 is the best.
  • *Players should wear comfortable clothing and tennis shoes. The playing surface is artificail turf.

 

There will be a primary evaluator at each station measuring each of these components. The same Primary evaluators will be present to evaluate EVERY SINGLE PLAYER to insure the scales of measurement are consistent. Secondary evaluators will provide additional feedback, scores and perspectives. Additionally, team coaches will evaluate players, providing their own perspectives and notes to the process. Coaches or evaluators may ask a player to repeat a drill or station to obtain additional meaurement or clarity of the players ability to perform a skill.

HOW WILL TEAMS BE SELECTED? 

Evaluation scores are compiled into a central database where scores can be compared for each group of players for traveling and Little League+ (LL+). Only those players self-selecting their interest for these teams will be considered. Aggregate comparisons for non-traveling and LL+ teams will be used to distribute talent evenly amongst teams.

Roster sizes should be 12 players but may be between 11-13 players. The top 8 scores from evaluations will earn a spot on the team. The remaining  4 roster positions are considered COACHES CHOICE spots and will be determined by the primary evaluators and the Head Coach of the team. Additional data and or previous known experience MAY be used to select these players. For example, an injured player, who is unable to participate in evaluations could be placed on a team as a COACHES CHOICE because they have demonstrated a high level of skill during the previous season.

 

WHEN WILL WE FIND OUT? 

Compiling the information for ALL 400+ players takes a considerable amount of time. Coaches and administrators will attempt to have teams for 13-15 year old travleling selected by Sunday, March 23rd. 10 & 12 year old traveling team selection will be posted by Wednesday, March 26th. Little League Majors Division will be selected by Thursday, March 27th. Minors Divisions (AAA & AA) will be selected by Sunday, March 31st. Results will be posted online at slpbaseball.com

 

WHO ARE THE EVALUATORS? 

PRIMARY Evaluators:
 
Todd Dvorak
Rob Robello (9 LL+ coach)
Dan Hower
Greg Meyer (13AA coach)
Matt Farley (10 LL+ coach)
Tim Donahue
 
Coaches:
15AA - Damen Cornell
14AAA – Danny Bissonnette      
14AA – Jason Vogel
12AA – Glen Sorenson
 
 
SECONDARY Evaluators:
Steve Harper
Jeff James
Toby Boyum
Scott Mobley
Matt Pittman
Joel Odens
Rob Eberle
Tom Wilsey
 

 

SLP Baseball Association News

Association News and Events

No upcoming events found.